Termokrohv hoiab maja soojas ega kahjusta maja tervist

Looduslikest komponentidest koosnev lubjapõhine termokrohv on üks vähestest soojustusmaterjalidest, mida sobib kasutada maja soojustamiseks ka seestpoolt


Termokrohv koosneb vaid looduslikest osadest


Termokrohv on naturaalne soojustuskrohv, mis koosneb kolmest termiliselt ja mehaaniliselt töödeldud komponendist: liivast (obsidiaanist ehk vulkaanilisest kivimist), savist ja lubjakivist.  Tulemuseks on ökoloogiliselt puhas ja täismineraalne tulepüsiv soojustusmaterjal, kus soojustusefekti annab paisutatud liiv.

Termokrohv sobib eeskätt fassaadidele, kus hoone välisilmet muuta ei saa või ei tohi – termokrohviga säilib paremini ehitise algne isikupära (näiteks avad ei jää auku, proportsioonid püsivad tasakaalus, säilib seinale iseloomulik kumerus jne). Samuti sobib see siseruumidesse, et külmad kiviseinad ei õhkaks talvel jahedust ja palaval suvepäeval oleks toas vähem rõskust. Termokrohvil on traditsioonilise lubikrohviga võrreldes ca 10 korda paremad soojustusnäitajad. Termokrohviga soojustatakse nii palk- kui ka kivimaju.
Tartus asuva elamu fassaadi soojustamisel kombineeriti pillirooplaati termokrohviga. Loe selle maja uueks saamise lugu siit.

Termokrohvil on mitmeid eeliseid


1. Termokrohv on loodussõbralik. Tema CO2 jalajälg on kliimaneutraalne ning tegemist on 100% taaskäideldava materjaliga.

2. Termokrohvil on hea hingavus (auruläbilaskvus 4,5), lastes veeaurul liikuda konstruktsioonis seest väljapoole ja väljast sisse.

3. Termokrohv on soojapidav.  5 cm paksune kiht termokrohvi tõstab 60 cm läbimõõduga kiviseina soojusnäitajat 1,42 W/(m2K) võrra, olles enne soojustamist 2,32 W/(m2K) ja pärast soojustamist 0,9 W/(m2K). Paraneb soojuslik mugavus, alanevad küttekulud.

4. Termokrohvi tulepüsivus on A1 (sh metall- ja raudbetoontarinditel). Materjal peab vastu temperatuuridele kuni 1300°C.

5. Termokrohv ei erita kasutades, kuivades ega ka viimistlemisel toksilisi ühendeid ning gaase.

6. Termokrohv toimib ka efektiivse heliisolaatorina, vähendades oluliselt väljast tuppa kostuvat müra.

7. Termokrohv on väga kerge materjal. Krohv kaalub 6,5 korda vähem kui tavakrohvid, seetõttu on teda mugav paigaldada.

8. Termokrohv ei vaja maja soojustades erinevatest materjalidest koosnevat kihilist paigaldamist, mis teeb soojustamisprotsessi kokkuvõttes soodsamaks.  Mahukrohvi puhul on termokrohvi odavam paigaldada kui teisi krohve, sest tema kihi paksus on korraga suurem.

9. Termokrohv on igal ajal ülekrohvitav ning ülevärvitav.

10. Termokrohv järgib hästi aluspinna reljeefi, võimaldades krohvida ümaraid vorme ja ebatasaseid pindasid.



Termokrohvi puudusteks
 võib pidada madalat survetugevust. Materjal on pude ja pehme, vajades viimistluskihina kindlasti pealiskrohvi. Samuti on termokrohvil kõrge kapillaarjuhtivus, mistõttu ei sobi antud materjal kasutamiseks märgades ruumides või vundamendi soojustamiseks.



Termokrohv ei takista niiskuse liikumist


Enamik tänapäevastest soojustuslahendustest kipuvad eirama tõsiasja, et niiskus liigub soojast jahedama suunas.  See tähendab talvel toast õue ja suvel vastupidi. Kui tekitada aurutihe kiht (nt PUR-vaht, EPS või muu aurutihe lahendus), luuakse kunstlikult barjäär, mille taha hakkab kogunema niiskus. Niiskuse kondenseerumise tagajärjeks võivad olla kahjustused konstruktsioonides (ehk majale endale) ning hallitusprobleemid, mis mõjuvad negatiivselt elanike kui maja enda tervisele.  Algselt küll soodsam ja kiiresti kättesaadav tulemus on mõistagi ahvatlev, aga kui tehnilised lahendused jäävad tervikuna läbi mõtlemata, võivad probleemide ilmnemisel hilisemad kulutused osutuda kokkuvõttes raha- ja ajamahukamaks.

Termokrohv on üks vähestest materjalidest, mis ei takista veeauru liikumist seinas ühes ega teises suunas. Tänu sellele jäävad ära tüüpilised soojustusmaterjalide paigaldusvead, mille tulemusel hakkab niiskus valedes kohtades kondenseeruma.

Mooste mõisa linakoja maakivist müüride soojustamiseks kasutati termokrohvi. Praegu tegutseb  majas kohvik ja külalistemaja.



Termokrohvi hind


Üks kotitäis termokrohvi võib esmapilgul tunduda kallis.  Kui arvutama hakata, selgub, et üks ruutmeeter termokrohvi maksab sama palju kui teised soojustuslahendused. Tavasoojustuse puhul on kihte, mida karkassile paigaldatakse, päris palju. Kihiline paigaldamine teeb aga soojustamistöö kulukaks. Termokrohv pannakse seina 1-2 kihis, vajades viimistluseks vaid õhukest krohvikihti.

Iga hoone on omanäoline koos oma isikupäraste murede ja lahendustega. Hoonete omanikud soovivad kindlasti oma maja ehitades, soojustades või hooldades teha mõistlikke ja häid valikuid. Sobivate võimaluste väljaselgitamiseks tasub nõu pidada nii materjalide tootjate kui oma ala spetsialistidega. Loodusliku termokrohvi toodab Hiiumaal asuv ettevõte RestHunt. Soovides oma kodu soojustada naturaalselt, tõhusalt ning autentselt, võta julgelt meiega ühendust!




Krohwin OÜ
www.krohwin.ee
info@krohwin.ee
+372 5662 39902


Kommentaarid

Email again:

Eelmine

Vannitoad, duširuumid, saunad - milliseid viimistlusmaterjale eelistada?

Järgmine

Lubivärviga värvitud seinad on matid, lastes kunstil silma paista.
Lubivärv teeb interjööris imesid

Jaga seda artiklit