Lubivärv teeb interjööris imesid

Lubivärviga värvitud seinad on matid, lastes kunstil silma paista.
Lubivärvi mõju interjöörile on üllatavalt positiivne ja kogu siseatmosfääri hõlmav. Mõeldes isetegijatele, on lubivärvil palju selliseid omadusi, mis värvimistöö lihtsaks, ladusaks ja elamustpakkuvaks muudavad.


Lubivärv ei määri


Lubivärv on 100% looduslik värv, mis sobib ideaalselt nii ajalooliste kui ka moodsate ehitiste värvimiseks siseruumides ja välitingimustes. Lubivärv koosneb põletatud lubjast, liivast ja liimainest (tselluloosist). Enamikele inimestele seostub lubivärv määrivate lubjatud seintega. Õnneks on tänapäevased lubivärvid erinevalt traditsioonilistest lubivõõpadest mittemäärivad. Mittemäärivuse tagab värvi koostises olev liimaine tselluloos.

Lubivärvitud pinnad mõjuvad ruumis rahulike, pastelsete ja soojadena. Nad ei väsita silma ega tekita närvilisust.  Lubivärv ei rikne ega muuda ajaga tooni.


Lubivärvi toonivalik on mahe


Looduslike värvidega ruumi kujundades tuleks tähele panna, et nende värvigamma on pisut piiratum kui sünteetilistel värvidel. Kuna lubivärve toonitakse naturaalsete muldpigmentidega, on tulemuseks mahe toonivalik. Erksaid neoontoone looduslike värvidega saavutada ei õnnestu.

Lubivärvil on tuhandeteid toone.  Lubivärvi tooni intensiivsuse määrab värvi sisse segatud muldpigmendi kogus. Üleüldine reegel on, et lubivärvi kuivkaalust kuni 10% võib moodustada muldpigment. Sellest suurem kogus pigmenti hakkab muutma värvi koostist ja omadusi. Värv jääks pinnal määrima ning ebaühtlaselt laiguline. Muldpigmendid on erineva toonimise võimekusega, nii võib ultramariinsinine anda vaid paariprotsendilise lisamisega intensiivse sinise tooni, sama kogus heledat siennat toonib värvi vaid kergelt kreemikaks.

Lubivärvi toone saadakse erinevaid muldpigmente kasutades.

Lubivärvil on palju häid omadusi


Lubivärv on ülihea katvusega. Kaks kuni kolm värvikihti katavad ka kõige ebatasasemad pinnad ja tumedamad värvilaigud aluspinnas. Ole siiski hoolas, eemalda aluspinnast kõik lahtised värvi- või krohviosakesed ning värvi ainult tolmuvaba pinda. Seinale kantakse hapukoore paksusega lubivärvi. Liiga vedel värv jätab ebaühtlase tulemuse ja eeldab suuremat värvikihtide arvu.
Kaks kihti lubivärvi on enamasti täiesti piisav, et pind saaks ühtlase tooniga.

Lubivärv säilib veega kokkusegatult kaua juhul, kui anum on õhukindlalt suletud.  Värv ei aegu ega lähe halvaks. Erinevalt kaseiinvärvist, mis üsna kiirelt haisema kipub minema,  lubivärviga sellist muret ei ole. Õhukindlalt suletud anumas säilib lubivärv sisetingimustes (temp üle 5 kraadi) mitmeid kuid.

Lubivärv on korduvalt ülevärvitav. Kui väsid mõne aja pärast roosast või rohelisest, võid need pinnad rahulikult üle võõbata ja tulemus on taas värske ning esteetiline.  Lisaks on lubivärviga värvitud pinda võimalik lasuurida või vahatada, muutes pinda niiskuskindlamaks.

Lubivärvi saab pinnale pintseldada nii, et kogu pind jääb ühtlane. Seda sama lubivärvi saab pintseldada ka nii, et pind jääb laiguline, säbruline, efektne. Pinna ühtlus/ebaühtlus sõltub pintseldamistehnikast.  Kui soovid ühtlast pinda, alusta pintslitõmmet veel värvimata osalt ja lõpeta pintslitõmme värvitud osal.
Äsja värvitud pind on mõnevõrra tumedam ja laigulisem (vasakul) kui kuivanud pind (paremal).

Lubivärviga saad lihtsalt ja kergelt aktsentpindu tekitada. Laigulisus ja säbrulisus ehk pinna elavus on teostatav vastava viimistlustehnikaga. Kui soovid laigulist tulemust, alusta pintslitõmmet värskelt värvitud osalt ja lõpeta tõmme värvimata osal. Nii tõmbad osaliselt värvi juba värvitud pinnalt ära, tekitades ebaühtlase paksusega värvikihi. Muidugi võimaldab lubivärv teostada ka ombre seinu ja seinamaalinguid.

Ombre stiilis sein (vasakul) ning kergelt laiguline tuba (paremal).

Lubivärviga värvitud pind on matt. Matt pind ei väsita silma ega peegelda valgust. Lubivärvitud pind neelab valgust, muutes ruumi loomulikuks ja hubaseks. Samuti ei pleegi lubivärviga kaetud seinad ja laed päikese toimel heledamaks ega muuda ajaga tooni.

Ruumides, kus armastatakse kunsti eksponeerida, loovad lubivärvitud pinnad ideaalse tausta. Matt foon paneb kunstiteosed elama, lisades ruumile iseloomu ja miljööd.Matt pind parandab ka ruumi akustikat. Lubivärviga viimistletud pinnal helilained sumbuvad, mitte ei peegeldu ruumi tagasi. Kohvikud, seminari- ja klassiruumid - kõik kohad, kus rohkem inimesi koos, aitavad lubivärvitud pinnad kaasa liigse kõlaefekti vaigistamisele. Lubivärvitud ruum on mugav ja kasutajasõbralik.
Nõupidamisruumis vähendavad lubivärvitud pinnad ebamugavat kõlaefekti.

Lubivärv on aluselise pH-ga. Sellises keskkonnas ei jää elama bakterid, seened ega viirused. Lubivärvitud pind suudab eemaldada õhust mikroosakesi.

Vanad mõisad, lossid, häärberid, linnamajad ja muud eluhooned, kus vanasti kasutatud seinte krohvimiseks lubikrohvi - nende hoonete tuunimine on eriti lihtne. Lubjale nakkub kõige paremini just lubi. Kui vana lubikrohv viimistleda uue lubivärvi kihiga, säilib pinna hingavus ehk niiskuse läbilaskevõime. Säilivad pinna looduslikud omadused ruumi õhuniiskust ja mikrokliimat mõjutada. Tulemus saab kiirelt värske ja esteetiline.
Mõisainterjööridesse sobib lubivärv suurepäraselt.
Lubivärviga värvitakse ka hoonete fassaade. Lubikrohvitud välisfassaadi parimaks kaitseks ongi värvitud pind. Lubivärvitud fassaadid tulevad hästi toime vihma ja külmatsüklitega ning nende kasutuspraktika ulatub sadadesse aastatesse.

Siiski tuleb lubivärvitud pindade puhul arvestada, et selline pind on vaid kuivpuhastatav. Kui soovid mõnda käidavat kohta (nt koridor või trepihall) määrdumise eest kaitsta, on soovitav pind üle kruntida. Krunt tagab pinna parema puhastatavuse. On ka krunte ja vahasid, mis annavad pinnale vetthülgavuse. Selline pind on märja lapiga puhastatav.


Nõuanded isetegijale


1. Soovitame soojalt lubivärvi pealekandmiseks kasutada tihedate harjastega suuremat pintslit. Rulliga värvi pealekandmisel jäävad rulli üleminekutriibud seinal või laes näha. Lisaks jätavad pintslitõmbed pinnale meistri käekirja mustri, muutes iga ruumi ainulaadseks.

2. Enne värvitöödega alustamist sega värv veega kokku ja jäta mõneks tunniks seisma. Enne kui asud värvi pinnale kandma, sega värv uuesti läbi. Ka pigmendid peaksid veega kokkusegatult mõnda aega seisma, et nad paremini vees lahustuksid. Vees hästilahustunud pigmendid ei jäta värvi seina kandes pinnale pigmendi triipe.

3. Värvi pinda, alustades ühest nurgast ja liikudes diagonaalselt mööda edasi. Väldi vertikaalsete või horisontaalsete paanidena ülevalt alla värvimist, nii võivad üleminekukohad näha jääda. Samuti on oluline jälgida, et värvimist jätkatakse kohast, kus värv pole veel jõudnud ära kuivada. Juba kuivanud pinnal värvimist jätkates jäävad üleminekukohad märgata.

4. Hoidu juba värvitud ja kuivanud pinna ületegemisest, sest sellised paranduskohad jäävad hiljem märgata. Kui midagi on vaja üle värvida, vali suurem ala pinnast, näiteks nurgast nurgani või nurgast kapitaguseni.

5. Lubivärv on kõrge pH tõttu söövitav. Kaitse nahka pika riietuse, silmi prillide ning käsi kaitsekinnastega. Kaitse ka kõik puitpinnad ja klaasid enne värvitöid, sest lubi jätab pleki ka puitpõrandatele ja aknaklaasidele.

6. Esimest korda lubivärviga pinna viimistlejale on abiks lubivärvi kasutusjuhend, kust leiab õpetuse ka lubivärvi kokkusegamise kohta. Olgu ettevalmistus kui hea tahes, kõiki nüansse selgeks saada ei õnnestu nagunii. Kogemus on kõige parem õpetaja:)Küsimuste korral võta julgelt meiega ühendust!

Krohwin OÜ
www.krohwin.ee
info@krohwin.ee
+372 5662 39902


Kommentaarid

Email again:

Eelmine

Termokrohv hoiab maja soojas ega kahjusta maja tervist

Järgmine

Jaga seda artiklit