Vaksali piirkonna elamu savikrohvitud ilme

Valgusküllane veranda viimistleti õhukese savikrohviga. Alusmatina kasutati saviplaati.
Vaksali piirkonnas asuvas puithäärberis värskendati kodu toonitud savikrohviga. Savikrohvitud interjöör sobitub kenasti hoone ajalooga.

Vaksali piirkonna ajalooline hõng

Raudtee tulekuga Tartusse tekitati kaasaegne rongiühendus nii Tallinna (1876) kui Riiaga (1887).  Kohe pärast raudtee tulekut ehitati ka vaksalihoone (1876). Vaksalist linna viib kuulus Julius Kuperjanovi tänav.  Linna asunud edukad eestlased rajasid aastail 1901–1905 siia uute suurte ja esinduslike üürimajade piirkonna – vaadakem rikkalikku puitdekoori, korterite planeeringut, tubade kõrgust. Nimetatud rikkalikkus kehtib ka selle Kuperjanovi tänaval asuva elamu kohta. Aeganäinud maja uuendamisel kasutati naturaalseid ehitusmaterjale. Kogu sisemus sai uue ajaloo kihi olemasolevat hoides ja väärtustades.


Savikrohv köögis ja elutoas


Julge otsus kasutada köögis savikrohvi õigustas end täielikult. Köögis püüavad savikrohvitud seinad ja laed kinni lõhnad ja aurud. Savikrohv reguleerib õhuniiskust  - see omadus tuleb kasuks just köögis, kus toidutegemise aurud pidevalt õhus ringlemas.  Olgu täpsustuseks mainitud, et mida paksem on savikrohvi kiht seintes ja lagedes, seda suurema koguse vett on savi võimeline endasse imama.

Savil on looduslikult palju erinevaid värvigammasid. Elutuppa valiti sinakashall savikrohv. Elutoa krohvimiseks segati kokku sinine ja hall savi ning tooni intensiivistamiseks lisati krohvisegule muldpigmente. Nüüd on sellel kodul oma savikrohvi toon :)Veranda viimistleti saviplaadi ja savikrohviga


Tempoka elustiili juures võib üks kuu liigagi pikk aeg tunduda, eriti kui tegemist on oma koduga. Tavapärane savikrohvimine käib mitme kihi kaupa. Iga kihi kuivamine võtab enne järgmise kihi paigaldamist omajagu aega. Kogu protsess võtabki lõpptulemuse saavutamiseks umbes kuu aega.

Traditsioonilise krohvimisega võrreldes sama looduslik, ent ülikiire lahendus on asendada puitpindade krohvimisel aluskrohvikihid saviplaadiga. Saviplaat kaetakse vaid õhukese viimistluskrohvikihiga ja valmis ta ongi. Ühe kuu asemel saab ruum valmis nädalaga!

Naturaalselt viimistletud valgusküllasest verandast paremat paika puhkamiseks ei oska ette kujutadagi.


Seinad: toonitud savikrohv, tekstuur pilvine
Laed: savikrohv, värvitud lubivärviga

Viimistlus: Krohwin
Materjalid: Saviukumaja
Fotod: Gabrieela Liivamägi ja Krohwin

Kommentaarid

Email again:

Eelmine

Räpina mõisa härrastemaja saal sai uuenduse käigus ka väärika d uued valgustid - kristall-lühtrid
Räpina mõisa härrastemaja saalid

Järgmine

Vana tellissein ja lubikrohvitud seinad sobivad omavahel ideaalselt kokku
Hapsal Dietrich korterite lubikrohvitud interjöörid

Jaga seda artiklit