Kadrioru arhitektuuripärl

Lubimarmorinoga viimistletud seinad annavad võimaluse disainelementidel särada
Arhitektuuripärli renoveerimisel jätkub tähelepanu iga pisemagi detaili jaoks. Nii valiti hoolikalt ning põhjalikult ka seinu ja lagesid katva lubimarmorino toonigammat.

Kummituslossist sai imetlusväärne kodu

Kadrioru lossi ümber asub ajalooline linnaosa, kus elasid kunagi lossi ja lossiparki teeninud töölised. Üks uhkemaid maju selles piirkonnas on 1880ndate aastate lõpus ehitatud rohkete puitdekooridega õigeusupreestri residents. 1884. aastal arhitekt Aleksei Fedotovi projekti järgi valminud elamu on Kadrioru lossialevikus ühtlasi esimene maja, mille fassaad täidab tänavapoolses osas kogu krundi laiuse naaberkruntideni välja.

Slobodaa nimena tuntud piirkond on küll põlenud, küll sõjas kannatada saanud, ent mõned majad on ajaproovile vastu pidanud. Mitukümmend aastat seisis see Poska tn elamu kummituslossina. Maja üldine seisukord oli seetõttu üsnagi vilets. Renoveerimisprotsess algas 2020. aastal, mil ühel tegusal perekonnal õnnestus maja keerukate omandisuhete kiuste see soetada. 


Renoveerimisel lähtuti maja algse omaniku staatusest

Ligi 140 aastat tagasi astus elamu treppe mööda Kadrioru lossi teenistuses töötanud õigeusu preester. Kodu interjööri kujundamisel sooviti rõhutada selle endist staatust, jäljendades kuldsete elementidega vene õigeusu ikoonide sära.

Muinsuskaitse alusele objektile kohaselt on ehitusmaterjalide valikul lähtutud naturaalsetest ja pika ajalooga materjalidest. Sisekujunduses kasutatud kaarjaid vorme ja õigeusukiriku ikoonidest tuttavat kuldset tooni tasakaalustavad kreemikasvalges toonis lubimarmorinoga kaetud matid seina- ja laepinnad. Lubimarmorino - peeneteraline lubipahtel - kanti seintele ja lagedele pintseldades. Pintslitõmmetest tekkiv ühtlane matt ja pilvine korrapära muudab ruumi koduseks.
Keldrikorrusel kodune spaa

Elamu all on täies ulatuses paekivist seintega keldrikorrus. Uhked müürid renoveeriti lubimördiga, müüride algset esteetikat rikkumata. Paekivimüüride massiivsust rõhutavad lagede servades kulgevad ledvalgustusribad ning põrandapinnal asuvad spot-valgustid. Keldrikorruse saunakompleks avara eesruumi ja mahuka basseiniga on lõõgastuseks kui loodud.


2022. aastal kuulutas Muinsuskaitseamet Sikkalite hästi restaureeritud mälestise aastaauhinna laureaadiks. Palju õnne ka meie poolt!


Eluruumide seinad ja laed: lubimarmorino, tekstuur pintseldatud

Paekivimüürid: vuugid renoveeritud lubimördigaSiseviimistlus: Krohwin

Arhitekt: Margit Aule ja Kristi Merilo (Lumia OÜ)

Materjalid: Saviukumaja

Kommentaarid

Email again:

Eelmine

Pillirooplaadi ja termokrohviga soojsutatud fassaad Tartus
Pillirooplaadi ja termokrohviga soojustatud fassaad

Järgmine

Omavahel ühendatud köök-elutoas jagub ruumi nii omadele kui külalistele
Teist korda ilusaks viimistletud kodu

Jaga seda artiklit